Maltéz

Jaroslav Pokorný

Historie

CZ vývoj holouběte, Kamil Vajda
5. Leden 2012 - 0:33 | Celý článek

VÝVOJ HOLOUBĚTE – Kamil Vajda
Článek vznikl na základě volného překladu článku z časopisu Golebnik, jehož autorem i autorem fotografií je Jerzy Bogacz.
Po 18 - 20 dnech, kdy rodičovský pár sedí na vajíčkách, se začínají líhnout malá holoubátka, jejichž život je během prvních zhruba 30 dnů závislý především na péči rodičů nebo také nás chovatelů.

CZ červená barva, Jaroslav Šindelář 2009
5. Leden 2012 - 0:28 | Celý článek

ZBARVENÍ HOLUBA – BARVA RECESIVNÍ ČERVENÁ
     Jednou z nejhezčích barev na holubech je bezesporu barva recesivní červená. Přesto, že je velice známá a poměrně běžná na mnohých plemenech, nenachází se všude ve světě tak hojně, jako ve střední Evropě a už vůbec ne na každém plemeni. Je mnoho světově rozšířených plemen, kde úplně chybí. Pro velkou líbivost je neustále vidět snahu přenášet ji na další plemena. K udržení dobré barvy a hlavně pak k jejímu zlepšení se stále vyhledávají  ta plemena a jedinci, kteří by pomohli  k rychlému a hlavně jistému zdokonalení na plemenech, kde ještě není tak kvalitní. Např. moravský pštros př. Brandejse dnes pomáhá zlepšit barvu na pávících v Kanadě, kde tato barva byla vytvořena teprve nedávno.

CZ holubí kolébka, Jaroslav Šindelář
5. Leden 2012 - 0:24 | Celý článek

HOLUBÍ KOLÉBKA  -  JAROSLAV ŠINDELÁŘ
Milovníci zvířat a zvláště pak chovatelé často hledají informace přesahující běžné znalosti nutné k držení či šlechtění jejich opeřených a chlupatých svěřenců. Ti s hlubším zájmem o chov studují nejen vzorníky, krmné dávky ap., ale též se velice často zajímají i o původ a historii zdomestikovaného druhu či daného plemene.

CZ na návštěvě u Karla Ujky
5. Leden 2012 - 0:19 | Celý článek

NA NÁVŠTĚVĚ U KARLA UJKY – Jaroslav Pokorný, 2009
     Přítel Karel Ujka, holubář, který již několik desetiletí patří k nejlepším chovatelům maltézských slepičáků v naší republice, slaví 74. narozeniny. Je jedním ze zakládajících členů Klubu chovatelů holubů slepičáků, který vznikl na podzim roku 1982 při národní výstavě v Brně. Je také předsedou ZO ČSCH  Kladno – Švermov, kde je jediným holubářem.